• Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon

Prawo Pacjenta do informacji

22/10/2016

Konferencja i warsztaty Instytutu Komunikacji Zdrowotnej „Prawo Pacjenta do informacji”

Sopot, Sopoteka, II piętro Dworca PKP, 7 listopada 2016, godz.: 11:00

 

 

Polscy pacjenci rzadko korzystają z przysługujących im praw. Głównym powodem tej sytuacji jest ich nikła znajomość. Z badań przeprowadzonych w latach 2008-2013 wynika, że aż 47% respondentów nie wie, że istnieją prawa pacjenta. W doniesieniach prasowych można przeczytać, że w 2015 roku do Rzecznika Praw Pacjenta napłynęło ponad 70 tysięcy skarg i pytań. Najczęściej nieprzestrzeganym prawem jest prawo do świadczeń zdrowotnych i dokumentacji medycznej. Prawo pacjenta do informacji na temat proponowanej terapii, skuteczności leków nie jest w pełni wykorzystywane przez chorych. Przez to też nie jest budowana świadomość pacjentów z zakresu m.in. leków będących w procesie refundacji w Polsce i perspektywach terapeutycznych. 

Sopocka konferencja jest podzielona na dwie części: merytoryczną i praktyczną. W części merytorycznej odbędzie się prezentacja dr Marka Balickiego, która zainicjuje dyskusję panelową w szerszym gronie ekspertów. W części praktycznej odbędzie się warsztat pokazowy z zakresu komunikacji interpersonalnej dedykowany pacjentom i lekarzom. 

 

 

Korzyści płynące z warsztatu „Mam prawo wiedzieć – asertywność i współpraca“

 

  • Korzyści płynące z warsztatu „Mam prawo wiedzieć – asertywność i współpraca

  • Zbudowanie postawy pacjenta świadomego swoich praw – przede wszystkim prawa do informacji  (o chorobie, jej fazach, przebiegu, potencjalnych rokowaniach i możliwościach leczenia oraz  powodów wyboru konkretnego wariantu terapii przez lekarza).

  • Trenowanie kompetencji wspierających asertywną postawę pacjenta wobec lekarza.

  • Zbudowanie postawy nastawionej na współpracę z lekarzem. 

  • Zbudowanie pozytywnego nastawienia do leczenia. 

  • Wzięcie współodpowiedzialności za efekty leczenia.

Please reload

Wyróżnione posty

III edycja Kongresu Patient Empowerment za nami

29/04/2019

1/10
Please reload

Ostatnie posty

05/10/2016

Please reload

Archiwum